Doktor im je ustanovio da imam kondilome. Interesuje me da li hpv virus postoji u organizmu, pa ga aktivira pad imuniteta ili je striktno polno prenosiv? Da li je moguce da su bradavice na ocnim kapcima jedna vrsta hpv-a i tako se prenesu?

    Odgovoreno: 24. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Prvo treba da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) i da li imate hpv. Hpv infekcija jeste izlečiva infekcija, pri čemu najvažniju ulogu igra vlastiti imunološki sistem. Procenjuje se kako je 80 - 100% devojaka dobi 15 - 25 godina u nekom trenutku svog života bilo u kontaktu s hpv. Obolevanje se procenjuje na oko 30% , što znači da ipak 50 - 70% devojaka i nakon kontakta s hpv-om ne oboleva, što ukazuje na postojanje dva tipa hpv infekcije: "prolazna" i "trajna" hpv infekcija. Problem je što u slučaju negativnog hpv nalaza nikada ne znamo da li je virus ozbiljno nestao, obično ponavljani nalazi rešavaju ovu dilemu. Postoji preko 200 tipova hpv-a, a 50-tak njih inficiraju urogenitalni sistem. Virus se širi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluznicama, a infekcija je najčešće posledica seksualnog kontakta sa zaraženom osobom.