Postovani, imam 36 godina i jedan porodjaj pre 12 god. (decak zdrav i prav, trudnoca normalna kao i porodjaj) sada zelimo jos jedno dete i vec dve godine pokusavam da ostanem trudna ali bezuspesno. Prvih godinu dana nismo se obracali lekaru jer smo mislili da ce se trudnoca desiti spontano, medjutim posto do toga nije doslo obratili smo se lekaru. Prvi problem na koji smo naisli bio je povisen prolaktin, pa sam pila bromokriptin i dovela prolaktin na 300, tako da sada imam ovulaciju. E sada, mislili smo da je samo to bio problem i posto je resen da ce se sada desiti trudnoca, medjutim nista. Pratili smo dva tri ciklusa folikulometrijom i imali ciljane odnose i nista. Posto je moj lekar ustanovio da ja nemam svakog meseca ovulaciju da pokusamo sa klomifenom i na nas predlog da uradimo insiminaciju (kako bismo skratili jos par ili vise meseci cekanja) . Pila sam klomifen od 3 dana po jedu dvevno i pratili rast folikula svakog drugog dana, 13 dana ciklusa jedan folikul se izdvojio i bio je velicine 24x22 a endometrijum je bio 8mm, odmah sam primila pregnil od 10000 i odmah nakon primljene injekcije uradjena je insiminacija. Dva dana nakon toga ja odlazim na folikulometriju i dr. Kaze da se endometrijum smanjio na 6. 5 i da se folikul smanjio na 21 i da nije prso, mi u soku! Dr. Nam nije dao nikakvo objasnjenje kako je moguce da pored primljenog pregnila folikul ne pukne. . . Mi smo bili kod njega posle 60 sati od primljenja pregnila. Rekao nam je da jos nije sve izgubljeno i da imamo odnose jos tri dana svakodnevno i da onda dodjem da vidimo da li je pukao. Mene sada zanima, da li je velicina folikula, debljina endometrijuma i vreme kada je dat pregnil kao i kada je odradjena insiminacija bilo kako treba? Da li ja imam luf sindrom? Da li je moguce da do trrudnoce ipak dodje? Ono sto moram da napomenem to je da sam pre godinu dana imala jedno nepucanje folikula ali sam to osetila po grudima koje su bile naduvene, krvavljenje sam imala 20 dana i to je na kraju otislo sa menstruacijom, nije preraslo u cistu. Takodje zelim da napomenem da smo sve preglede i briseve odradili i apsolutno je sve u redu i samnom i sa suprugom, spermogram odlican. Da li je ovo nepucanje folikula zabrinjavajuce i da ne bismo gubili vreme da li nam je ivt jedino resenje? Unapred vam se zahvaljujemo na odgovoru. Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 19. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Bez panike, ne mora da imate luf sindrom savetujem vam da proverite nivo progesterona 21 dan ciklusa, (proverite hormonski status na sledeci nacin: fsh, lh, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin samo 14 dan ciklusa) .