Postovani, vec ok 4-5 godina pijem kontraceptivne pilule yaz koje sam pocela da pijem prevshodno zbog problema sa aknama. Moj tadasnji ginekolog mi je savetovao da uradim neophodne analize pre uzimanja hormonske terapije, medjutim, na osnovu rezultata krvi i hormonskog balansa nije mogao da zakljuci koje bi mi pilule odgovarale (analize su bile sasvim u redu i nisu pokazivale nikakav disbalans) . Slozio se sa mojom idejom da pocnem sa yaz pilulama (ja sam sama na osnovu informacija koje sam prikupila odlucila da uzmem pilule sa najmanjom dozom estrogena i drospineronom) . Pre oko 2 godine sam primetila da imam pojacano zadrzavanje vode u organizmu i da se pojavljuje celulit, bez da sam menjala navike u ishrani. Sada je to zadrzavanje vode vec jako vidno i volela bih da promenim terapiju pa me zanima za kojim pilulama bi bilo najbolje da zamenim dosadasnje. Tacnije, interesuje me da li je progesteronska komponenta u pilulama ta koja utice na povecano zadrzavanje vode ili je to pak estrogenska komponenta? Razmisljala sam o jeanine pilulama koje imaju malo vise estrogena (0. 030mg) u odnosu na yaz (0, 020mg) a s druge strane imaju progesteron dienogest umesto drospinerona, ali nisam sigurna da li ce mi to pomoci da regulisem zadrzavanje vode u organizmu. Razumem da je svaki organizam individualan i da ista pilula moze razlicito da deluje na osobe, ali radi barem nekog detaljnije informisanja pre nego sto promenim terapiju, volela bih da znam u kom pravcu da idem - da li da ostajem na dozi estrogena 0, 020mg ili je pak komponenta progesterona ta koja utice na ove sporedne efekte kojih bih da se oslobodim. Sta je vasa preporuka? Hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 21. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da se javite urolougu da vas pregleda, sto se tice akne savetujem vam da proverite hormonski status nasledeci naci: fsh. Lh, estradiol. Progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa da bi ste dobi adekvatne ne kontraceptivnu terapiju.