Postovani, nesto mi nije jasno po pitanju genitalnog herpesa. . . Svi clanci po netu govore o primarnom, prvom napadu herpesa ali ono sto meni nije jasno je sta to znaci tj. Da li cinjenica ds imam herpes sto je dokazano testom, u stvari znaci taj prvi napad ili ne, da li kod primarne infekcije mislimo ustvari na sam momenat kada smo pokupili taj virus, tj zarazili se ili se misli na momenat kada izbijaju jasni simtomi postojanja herpesa poput plihova. Molim da mi ovo razjasnite jer spadam u grupu zena koja ima g. Herpes ali koja nikad nije imala njegovu spoljnu manifestaciju, bar ne da ona zna. Da li se za mene moze reci da sam prelezala tu prvu primarnu emisiju herpesa?

    Odgovoreno: 14. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Virus herpesa se nervnim vlaknima s mesta ulaska, najčešće oštećene kože i sluzokože, prenosi u unutrašnjost tela, gde ostaje pritajen sve dok ne bude iznova izazvan. Najčešći okidači, izazivači ponovne infekcije, jesu pad imuniteta, svakodnevni umor, konstantan stres, iscrpljenost, preveliki fizički napor, povrede, menstruacija, prevelika izloženost suncu ili vetru, ponekad određena hrana i lekovi
      momenat kada izbijaju jasni simtomi postojanja herpesa je primarmi herpesss, simptomi primarne infekcije traju od jedne do šest nedelja.
      primarnu infekciju hsv-1 najčešće prate nervoza, malaksalost i ponekad blago povišena temperatura; svrab, crvenilo i peckanje na usnama; otok vratnih žlezda; neretko neprijatan zadah i curenje iz nosa; grozdići, sitni vodom ispunjeni mehurići na usnama, u ustima ili na jeziku; pucanje mehurića i pojava bolnih ranica, sušenje i zarastanje ranica.

      primarna infekcija hsv-2 praćena je svrabom, peckanjem i malaksalošću; kod žena pojavom grozdića oko otvora vagine, anusa, unutar vagine; pucanjem grozdića i stvaranjem krastica; kod muškaraca grozdići se pojavljuju na vrhu penisa, ređe na korenu; otok limfnih čvorova na preponama; pucanje lezijica; stvaranje krastica i sušenje.