Poštovana doktorice, nakon dva spontana pobačaja u radnoj fazi trudnoće (do 8 tjedna) dobila sam preporuke za detaljne pretrage. Utvrđena mi je hiperinzulinemija, nedostatak d vitamina, hiperprolaktinemija i adenom na hipofizi veličine 4mm. Pored tih nalaza, suprug i ja smo također uradili analizu kariotipa. Suprugov nalaz je uredan tj. Navodi se da je utvrđen normalan muški kariotip 46, xy. Kod mene se također navodi da je utvrđen normalan ženski kariotip 46, xx sa napomenom (s obzirom da je provedenom analizom 20 metafaza evidentirana jedna stanica sa aberantnim kariotipom 47, xx, +21, urađena je produžena analiza na ukupno 55 metafaza. Nalazom 54 stanice sa normalnim kariotipom 46, xx, isključuje se 6% mozaicizam sa pouzdanošću od 95% ) . Molim vas budući da više nisam u stanju da normalno razmišljam od ogromne količine pretraga i dijagnoza, možete li mi jednostavnijim jezikom objasniti što zapravo znače rezultati ovakvog nalaza i koliko je pametno sa ovakvim dijanozama upustiti se u još jednu trudnoću. Napomene radi imam dijete koji će sad napuniti 4 godine, te je ta trudnoća protekla bez ikakvih problema. Unaprijed zahvalana. Lijep pozdrav, ivana

    Odgovoreno: 13. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Bez panike, samo se javite endokrinologu da bi ste kontrolisali nivoa prolactina i isnulina i uz uzimanje adekvatnu vitaminsku terapiju (vit e i vit b complex) .