Postovani, molim vas da mi protumacite rezultate testa na herpes viruse. . . Hsv 1 negativan, hsv 2 2. 2 (pozitivan preko 1. 1) . Test radjen zbog trudnoce, kako bi se video rizik od infekcije ploda, obzirom da trudnica nikad nije imala simptome bolesti karakterisitcne za gen. Herpes. Molim vas da mi protumacite sta znaci ova pozitivna vrednost hsv 2, da li je trudnica imala po njoj taj cuveni prvi napad herpesa koga se sve zene boje?

    Odgovoreno: 09. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Ukoliko trudnica prvi puta oboli od herpesa tokom trudnoće veće su šanse da će virus biti prenesen na dete. Ako do infekcije dođe u ranoj trudnoći dete će tokom trudnoće i samo početi stvarati antitela tako da su manje šanse da bude opasnih posledica za dete, no ako do primarne infekcije dođe tokom trećeg tromjesečja trudnoće rizik prenosa na dete je velik, a i posledice mogu biti teže ukoliko dete ne stigne stvoriti antitela.