Poštovani, imam 35 godina, a suprug 34, i godinu dana pokušavamo da zatrudnim, ali bezuspešno. Septembra meseca smo krenuli sa analizama-suprugu je spermogram besprekoran, a moji hormoni sled. Vrednosti: 3. Dan ciklusa-fsh=7. 2 iu/l lh=8. 2 iu/l prolaktin=14. 38 ng/ml estradiol=349 pmol/l progesteron=0. 4 ng/ml 21. Dan ciklusa-progest. =5. 2 ng/ml inače, ciklusi su mi redovni, dobijam menstr. Na 28 dana, tačno u dan, traju 4-5 dana, ali su mi prva dva dana jako bolne. Brisevi su u redu. Nikada nisam bila trudna, nije bilo abortusa. Postavljena mi je dijagnoza steriliteta i već 2. Put radim stimulaciju klomifenom od 2-7 dana ciklusa. 28. Novembra mi je bio 13. Dan ciklusa, bila na folikulometriji i dobila sledeći nalaz: endometrijum 8. 4, na desnom ovarijumu folikuli od 18×19 do 21×21, levi ovarijum 25×16, delimično policističan. Sutradan, tj. 14. Dana ciklusa ginekolog mi je dao da primim pregnyl 1500ij im, a juče sam, 21. Dana ciklusa počela da pijem utrogestan 100mg po 1 tbl. Ujutru. Od sinoć osećam blagu tupost u donjem stomaku, kao da ću da dobijem. Da li je to normalno? Još me interesuje i vaše mišljenje o mom problemu, i savet o daljem lečenju, ukoliko ni ovaj put ne dođe do trudnoće. Moj ginekolog je predložio još 1, tj. Treću stimulaciju, ukoliko ni ovaj put ne dođe do trudnoće, pa ako ni to ne uspe, vto.

    Odgovoreno: 09. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Pogledajte referentne vrednosti za folikularnu fazu sa starne (za 3 dan ciklus) , i lutealna faza (za 21 dan ciklusa) . Savetujem da pijete utogestan 2x 1 tableteu (ujutro i uvece) do 25 dan ciklusa. Dobra vam terapija.