Eli, imam 27 godini, ni sam bila bremena. Vcera bev na pregled ginekologija vo skopje i mi go otkrija slednovo: tu cysticum l. Dex partem cysticum partem solidum uz naod golema tu formacija solidno cisticna so d 97 x 67 uterus so apd 31mm, sinsitropiran prema pozadi ca 125 - 226 pap test nise gotovi rezultate i sto za kompjutersko tomograviju rengen na beli drobovi naod uredzen mi zakazaja za hiruski zafat vo vtornik hitno da se izvadi znaci iskreno bez razlika sto i da e kazete mi dali se raboti za tumor ima sansi da se metastazira i na drugi organi i dali mozam da ostanam bremena posle operacijata i ima li sansi da se izvadi i jajnikot i kakva e stetnosta od toa. Vi blagodaram

    Odgovoreno: 04. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Cisticni/policististicni janici su posledica hormonskiog poremecaja, obzirom na velicinu ciste, slazem se sa kolegom da treba je operisati, doktor koki ce vas operisati sigurno ce se truditi da vam sacuva jajnik ubzirom da imate 27 godina i niste radjali, savetujem vam da posle operativnog zahvata proverite hormonski status da bi ste dobili adekvatnu terapaju.