Postovani, pre 4 meseca mi je dg cokoladna cista levog jajnika, dij 3. 5cm. Konsultovala sam se sa nekoliko ginekologa, dva su mi rekla da operisem cistu i da primam zoladex, a dvoje su mi rekli da pocnem da radim na trudnoci pa kad se budem poradjala da ce mi odstraniti coatu u toku porodjaja, da ne moram sad da se operisem jer cista nije velika. . . Ja sam htela da prvo pokusam pa ako ne ide mogu svakako da se operisem. . . Menstruacije su mi redovne, nisu obilne, nisu bolne i nemam nikakvih bolova. . . Interesuje me vase misljenje. . . Hvala. . .

    Odgovoreno: 01. 12. 2014.
    • Poštovana,
      "čokoladna cista" je naziv za tzv. Endometriotična cistu. Ovaka cista može imati uticaj da spreci trudnocu, može, ali i ne mora. To ne znači da ne možete pokušati tokom nekoliko meseci i uz nju da zatrudnite. Ukoliko se to dogodi to je dobro, trudoca će tada na tu cistu imati lekovito delovanje. Ukoliko ne uspete da zatrudnite tada cistu treba operativno odstraniti te eventualno rešiti i druga žarišta endometriotičnog procesa koji se ultrazvučno i ne moraju videti!. Konzervativna hormonska terapija može endometricnim procesom samo zaustaviti na odredjeni način, odnosno spreciti da se on dalje ne širi odnosno pogoršava.