Bila sam hospitalizovana na vma zbog kontrole ranije dijagnostikovanog reumatoidnog artritisa. Od terapije koristim metotrexat 15 mg nedeljno, calcort tbl 6 mg dnevno i folnak tbl. 2 x 1 dan iza metotrexata. Posto sam se pozalila da mi je posle uvodjenja calcorta (pijem ga od avgusta ove godine) poremecen ciklus obavljen je i ginekoloski pregled i dijagnoza je sledeca: desno se pipa testasta formacija velicine oraha, uterus dim. 66 x 32, end 2, 3, desno formacija gusceg sadrzaja 38 x 39 i pored plemenito jajnicno tkivo 19 x 18 mm. Lo 27 x 22 dg: tu adnexorum dex. (obs. Hydrosalpinx dex.) . Potrebna je kontrola nadleznog ginekologa nakon menstruacije. Doktorka je trazila i nalaze mog ginekologa kod koga sam bila 22. Avgusta (u principu nalaz je bio uredu - pregled i tvs ultrazvuk) . Kada sam joj donela pogledala je, samo odmahnula glavom i rekla "dodji kada ti prodje menstruacija " mozete li mi molim vas reci nesto vise tj. Sta znaci ova dijagnoza?

    Odgovoreno: 30. 11. 2014.
    • Poštovana,
      Hydrosalpinx je mehanička oštećenja jajovoda koja nastaju usled njihove upale obuhvataju celi spektar različitih mogućnosti oštećenja: jajovodi mogu biti oštećeni celom dužinom, ili samo na početku ili kraju, ili su pak oštećene fine trepetljike (fimbrije) koje prihvataju ovuliranu jajnu ćeliju. Ponovite uz pregled posle menstruacija, zatim urdite histerosalpingografija (hsg) ili histerosalpingo-sonografija (hssg) . Takodje vam savetujem vam da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) .

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu stetoskopa.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com