Gardnerela ili trihomonas? Moja sestra je dobila antibiotik jer ima bakteriju koja je tipicna za zene (tako joj je dr rekao) , a njen momak treba isto da uzima taj antibiotik (mislim da se zove flagyl) u uputstvu pise da je to za lecenje gardnerele ili trihomonijaze. Sta je u pitanju? Ako je trihomonijaza da li je to iskljucivo zbog menjanja partnera ili kako se to dobija? Molim za odgovor. .

    Odgovoreno: 09. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Kasno sam dobio vase pitanje, trihomonijaza je polno prenosiva bolest, koju uzrokuje mali organizam po imenu trihomonas vaginalis (trichomonas vaginalis) . Najčešće su ovom bolešću pogođene žene, iako i muškarci mogu postati zaraženi i preneti infekciju na svoje partnere putem seksualnog kontakta. Medazol se primjenjuje u profilaksi i liječenju infekcija uzrokovanih anaerobnim bakterijama.
      falgyl deluje na široki raspon anaerobnih mikroorganizama posebno na sojeve bacteroides, fusobacteria, clostridia, eubacteria, peptococcus, peptostreptococcus i gardnerella vaginalis.
      flagyll deluje i na sljedeće mirkoorganizme: trichomonas, entamoeba histolytica, giardia lamblia i balantidium coli.
      flagyl tablete primjenjuju se u sljedećim stanjima:
      - prevencija postoperativnih infekcija uzrokovanih anaerobnim bakterijama, osobito sojevima bacteriodes i anaerobnim streptokokima
      - sepsa i bakterijemija
      - abdominalne infekcije (peritonitis, intraabdominalni apscesi i apscesi jetre) , pseudomembranozni kolitis uzrokovan s clostridium difficile, aktivna faza crohnove bolesti, gastritis i peptički ulkus uzrokovan s helicobacter pylori
      - ginekološke infekcije (endometritis, tuboovarijalni apscesi)
      - urogenitalna trihomonijaza u žena i muškaraca
      - bakterijski vaginitis (nespecifični, anaerobni ili gardnerella vaginitis)
      - amebijaza (intestinalni i ekstra-intestinalni oblici bolesti i klinički latentna infekcija) i lamblijaza
      - infekcije kože i mekih tkiva (ulkus kruris, dekubitus)
      - infekcije središnjeg živčanog sustava (meningitis, apsces mozga)
      - infekcije kostiju i zglobova (osteomijelitis)
      - endokarditis uzrokovan sojevima bacteroides
      - infekcije donjeg dijela respiratornog trakta (pneumonija, empijem i plućni apsces)
      - akutni ulcerozni gingivitis i akutne dentalne infekcije.