Postovani, da li mozete da mi objasnite sta je asermanov sindrom, da li osobe sa tim sindromom iz meseca u mesec imaju sve manje obilne menstruacije, da li moze da dodje posle par godina do gubitka iste i koji je uzrok tome (neki proces) ? Hvala

    Odgovoreno: 31. 10. 2014.
    • Poštovana,
      Ashermanov sindrom (ili intrauterine adhezije/ožiljci ili sinehije) je uslovno stečeno stanje, a karakterisa ga stvaranje adhezija (ožiljkastog tkiva) unutar materice. U mnogim slučajevima prednje i zadnji zid maternice se lijepe jedne s drugima. U drugim slučajevima, adhezija obuhvata samo manji deo maternice. Opseg adhezija određuje je li slučaj blag, umjeren ili težak. Adhezije mogu biti tanke ili debele, a obično nema vaskularizacije, što je važan cinilac koji pomaže u lečenju. Većina pacijentkinje s ashermanovim sindromom ima smanjene ili izostanak menstruacije (amenoreja) , ali neke imaju normalna krvarenja. Neke pak bolesnice nemaju menstruaciju, ali osjećaju bol u vrijeme kad je trebaju dobiti. Ova bol može značiti da se menstruacija pojavljuje, ali krv ne može izaći iz materice, jer je vrat maternice blokiran adhezijama. Ashermanov sindrom nastaje kada se zbog oštećenja sluznice endometrija aktivira prirodan proces organizma da se oporavi, tj. Pokušava oštećena područja ponovno spojiti. Najčešće, intrauterine adhezije se pojavljuju nakon dilatacije i kiretaže (d & c) koja je izvedena zbog propuštenog (missed ab.) ili nepotpunog pobačaja, zaostale posteljice sa ili bez krvarenja nakon porodjaja ili namernog pobačaja.