Poštovani, nakon kašnjenja menstruacije od oko 3 nedelja uradila sam kućni test za trudnoću (test traka) koji je pokazao da sam trudna. Pošto je moja ginekološkinja bila na odmoru, rešila sam da je sačekam te nisam odmah otišla lekaru. Nakon 5-6 dana dobila sam menstruaciju i otišla kod drugog lekara koji mi je konstatovao tzv. "biohemijsku trudnoću". Međutim, nije bio dobre volje da mi objasni neke stvari već mi je rekao da sačekam svoju doktorku da se vrati. Interesuje me, ako biste bili ljubazni, da mi odgovorite na sledeća pitanja jer sam jako potrešena: 1. Šta je biohemijska trudnoća i zašto dolazi do toga?; 2. Da li kasnije mogu imati probleme zbog toga?; 3. Da li je istina da "plod odlazi iz materice sa menstruacijom" i nije potrebno lečenje, kiretaža? Takođe, želela bih da znam još nešto o tome što kao lekar smatrate da je bitno da znam. Hvala vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 10. 2014.
    • Poštovana,
      Smatra se da oko 20 odsto začetih trudnoća ne opstane i da se žena u takvim slučajevima vrlo brzo "očisti" kroz ciklus tako da ni ne primeti da je bila trudna. No, horionske čupice su za to vreme lučile hormon trudnoće betahcg, i ukoliko bi žena uradila test za utvrđivanje trudnoće, ili analizirala nivo betahcg u krvi, verovatno bi dobila pozitivni rezultat. U ovakvim slučajevima radi se o biohemijskoj trudnoći. Biohemijska trudnoća nije simptom nekakvog problema ili oboljenja, već da je to proces prirodne selekcije. Žene koje su imale biohemijsku trudnoću, nakon nje bez problema uspevaju da ostanu u drugom stanju i rode zdravu decu.
      međutim, ukoliko vam se biohemijska trudnoća ponovila dva ili više puta, konsultujte se sa svojim ginekologom.