Poštovani, prije nekoliko mjeseci posjetila sam ginekologa zbog oralne kontracepcije jer imam partnera godinu dana i odlučili smo se na to. Našao mi je tzv. "čokoladnu" cistu na desnom jajniku promjera oko 1, 3 cm, no nije mi htio davati terapiju dok ne bude siguran je li to endometrioza ili nešto drugo. Napravila sam nalaz ca125 koji je bio dobar, vrijednosti 16. Spomenuo mi je kako bi trajno rješenje toga bila trudnoća, ali to mi nije u planu s obzirom da imam 20 godina. Tek na sljedećem pregledu dao mi je opciju terapije u obliku oralne kontracepcije, ali je spomenuo i laparoskopiju. Odlučila sam se na oralnu kontracepciju s nadom da će cista barem malo "atrofirati" pa onda otići na laparoskopiju. 5. 9. 2014. G. , u vrijeme kada bih trebala dobiti menstruaciju (inače ciklus mi traje 27-30 dana) , dobila sam slabo krvarenje koje je trajalo svega 2 dana. Do tada svaka menstruacija mi je bila uredna svaki mjesec. Nakon par dana od tog krvarenja osjetila sam jaku bol u lijevom jajniku nakon što sam došla s vožnje biciklom (do tada je otkriven endometriom na desnom jajniku) , a za dva dana sam svakako bila naručena kod ginekologa kada mi je našao cistu i na lijevom jajniku promjera 3 cm. Sve to s pregledima se nekako odugovlačilo, a s doktorom nemam savršenu komunikaciju s obzirom da je iz sirije pa ne priča hrvatski najbolje, a u gradu u kojem živim nemam preveliki izbor dobrih ginekologa. 17. 9. 2014. G. Opet sam dobila krvarenje nakon osjetnog stezanja u lijevom jajniku dok sam šetala gradom. Više je bio kao neki smeđi iscjedak, no nakon 2-3 dana pretvorilo se izgledom u najobičniju menstruaciju kao i svaki mjesec. Da spomenem kako su me grudi boljele od onog prvog i kratkog krvarenja 5. 9. Pa sve dok ovog drugoga 17. 9. Nije prestalo, a trajalo je 7-8 dana. Nakon toga osjetila sam kako mi se, barem po nekom tjelesnom osjećaju, sve vratilo u normalu. Grudi me više nisu boljele i nisam imala bolove u jajnicima. Na zadnjem pregledu kod ginekologa, bila sam 14. 10. 2014. G. S nadom kako će mi napokon dati pilule. Uhvatio me stres pred pregled jer sam se bojala kako slučajno opet ne bih dobila menstruaciju i tako opet čekala mjesec dana do terapije. Simptome menstruacije imam. Grudi me bole, lagano osjećam laganu bol u trbuhu kao i pred svaku menstruaciju i par dana me uhvatio pms. Došla sam na pregled i spomenula doktoru kako bih trebala dobiti m ovih dana. Na ultrazvuku je vidio zadebljanje maternice i istoga trenutka spomenuo kako bi to mogla biti trudnoća. Uplašila sam se i stvorila si dodatan stres od kojeg mi menstruacija uvijek kasni. Čitajući na internetu shvatila sam da je zadebljanje maternice u drugom dijelu ciklusa, a pogotovo pred sam dolazak menstruacije, sasvim normalna pojava no ne znam je li me doktor registrirao kad sam mu rekla kako trebam dobiti s obzirom da me nekad pita kako gramatički treba napisati koju riječ. Zanima me što bi ovo, po vašem mišljenju, moglo biti? Ispričavam se na ovako iscrpnom pitanju i unaprijed hvala za odgovor. Lijep pozdrav!

    Odgovoreno: 03. 11. 2014.
    • Poštovana,
      Cisticni /policisticni jaajnici su posledica hormonskog poremecaja, pod oralnom kontracepcijom moguce su krace i manje obilne menstruacije, bez panike.