Poštovani imam trideset godinama i godinama imam ginekološke smetnje. Većinom siu to upale koje se često javljajui ne redovne menstruacije. Redovnoidem ginekologu i zadnjih par mjeseci idem radi regulacije ne redovnih menstruacija. Ginekolog me uputila da da uradim endokrinološke nalaze. Endokrinolog je utvrdio da izostanak menstruacija nije hormonski poremećaj već ginekološki. Takodje mi je rekao da ako namjeravam ostati u drugom stanju da to ne činim dok se menstruacije ne ustabile. Ljekarka ginekolog mi je propisala opet dabroston tablete, koje koristim par mjeseci. Zadnju kutiju dabroston-a završila sam u augustu ali menstruaciju nisam dobila. Poslijednja menstruacija bila je krajem jula. S obzirom da je septembar menstruacije nema čak ni uz dabroston, a nisam u drugom stanju, obratila sam se opet ginekologu. Ona je pogleda sve nalaze, uradila mi opet papa test (inace to radim svako 3 ili 6. Mjeseci jer nalazi papa-testa tako upucuju) . Poslije papa testa rekla mi je da idući mjesec uradim gin uzv, ks i da se odlučim koju bi oralnu kontracepciju uzela. Jedine prospekte je imala je yaz i qlaire. Čitala sam da firma koja proizvodi yaz je pod optužbom da njihovi proizvodi narušavaju zdravlje žena. Moja pitanja su: da li je moguće da se ustabile menstruacije hormonskom kontracepcijom, koju oralnu kontracepciju da koristim, kao i to da li je normalno propisivati oralnu kontracepciju bez uzv dojki? Koliko je sigurna oralna kontracepcija-da ne bih došlo do negativnih iznenađenja (trudnoće ili povećanja tjelesne mase) ? Od kada mi je rađen papa test osjećam čudnu bol u stomaku i svaki dan vidim par kapi krvi (inače nikada mi se ovo nije pojavljivalo) . Trebam li se obratiti opet ginekologu ako ne prestane krvarenje i bol? Unaprijed zahvalna.

    Odgovoreno: 28. 10. 2014.
    • Poštovana,
      Kasno sam dobio vase pitanje, oralne kontracepcije nece vam pomoci oko regulisanje menstrualni ciklus, savetujem vam da uradite hormonski status na sledeci nacin (fsh, lh, estradiol. Progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin samo 14 dan ciklusa) , takodje vam savetujem da uradite ekpertski kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate hronicnu upalu grlica materice (cervicitis & colpitis) koju treba adekvatno leciti.