Postovani, vec nekoliko godina me muci dilema. . . Ovo je malo neoubicajeno pitanje, ali nadam se da cete razumeti. U drugoj trudnoci mi je od pocetka plod bio malo veci, ali dotorka je rekla da je sve pod kontrolom (prvo dete je cerka, rodjena sa 3100gr i rekli su da je premala za moju konstituciju) . Na prvoj kontroli glukoza u krvi 5, 2. U pocetku me je malo boleo stomak, pila sam utrogestan, a kasnije, posle amniozinteze (koja je radjena zbog godina - 35) imala sam i blage kontrakcije tako da sam pila i gynipral. Ostali nalazi uredni. U 2o. I nekoj nedelji radjen 4d uz, nalaz uredan. Nalaz amniocinteze uredan, saznali da je beba decak. Na 4d uz beba osam dana krupnija i doktor predlaze test opterecenja sa 50 gr glukoze, ali ne zbog velicine bebe vec zbog godina. Nalaz je bio 3, 9 pre uzimanja glukoze, 3, 2 nakon jednog sata. U sedmom mesecu dobijem kontakcije i doktorka mi pojaca gyniprl i uputi na kliniku na kontrolu. Tamo su savetovali malo mirovanja, nista strasno i da uradim ogtt test jer je beba malo veca. Tada sam vec usla u osmi mesec. Posto sam pila gynipral zvala sam prijateljicu koja je ginekolog da pitam kada da pijem lek pre testa, ona mi je rekla da se malo smirim i prestanem da idem od lekara do lekara. . . Inace posle onog prvog nalaza glukoze od 5, 2, svaki naredni nalaz, svakog mesca bio je ispod 5 i sto je vise odmicala trudnoca bio je sve nizi, od 4 do 4, 5. U urinu se nikad nije pojavio secer. Rekla mi je da nema potrebe da se maltretiram, jedino ako bas hocu da budem mirna. Beba je konstantno bila veca od 7 do 14 dana, kako na kom pregledu) na zalost nisam otisla na test. I moja doktorka je rekla da nema potrebe da idem. U 37. Nedelji opet kontrola na klinici, druga doktorka kaze malo krupnija beba, ja pitam da uradim test, ona kaze nema potrebe. Kada sam otisla nedelju dana pred termin na kliniku, da otpocnem sa ctg-om, doktor u savetovalistu mi je rekao da je beba krupna i izvikao se sto nije uradjen test. Rekao je da dolazim svaki drugi dan na ctg. Sve je bilo u redu. Posto porodjaj nije krenuo ni nedelju dana nakon termina (kao i kod prvog deteta) primljena sam na odeljenje, gde sam cekala jos 4 dana i na kraju je izazivan porodjaj. Na prijemu doktorka koja me je pregledala, rekla je da je sve u redu, decak, 4300gr, i sama rekla: ovo nije bio dijebetes, posteljica je tanka. A i vi ste izuzetno krupni (ja sam visoka preko 180, a suprug 190cm) . Ja sam naravno izbezumljena docekala porodjaj. Izazvali su mi porodjaj, plodova voda zelena, ctg sve vreme uredan i relativno brzo sam se porodila. Babica me je pitala da li sam pusac jer je posteljica tanka, doktorka je rekala da nije da je normalna (nisam pusac) . Beba je dobila ocenu 8/9. Nakon nekoliko sati su ga doneli, poceo je da sisa. Sve je delovalo normalno. Sutradan ujutro prodje vizita, sve u redu, nista mi nisu rekli. Medjutim, drugi dan (oko 36 sati nakon porodjaja) ja primetim da beba place promuklo, nece da sisa, nekako cudna. Pozovem babicu, ona se mislila sta da radi, rekla mi je da su oni dobili i nalog od doktrorke da ga malo cesce pogledaju zbog tog cudnog promuklog placa i ipak ga odnela na pregled. Uskoro me je pozvala dezurna doktorka i ispitivala kakav je bio porodjaj i rekla da su za moju bebu sanse male! Sok!!! Ujutru sam pozvana na odeljenje neonatologije, gde mi je doktor rekao da misli da je sve u redu iako mu je bila bas losa zasicenost kiseonikom, beba je sad dobro, bio je samo par sati na kiseoniku, ponovo je aspiriran i stavljen je u inkubator, gde su ga samo posmatrali, bez ikakvih terapija. Vadili su mu krv, imao je samo malu hipokalcemiju, to je regulisano i uzete su analize krvi zbog zelene vode, pa cekamo rezultate. Pregledace ga pa ce me zvati. Posle par sati isti doktor mi saopstava da beba ima ciste na mozgu, da mu je nedostajao kiseonik i da mu mozak izgleda kao kod prevremeno rodjenog deteta, da ima fleke na plucima (verovatno se nagutao vode, to su mi posle rekli, u startu samo da ima fleke) i rupu na srcu (ali to je fizioloski) i to sto promuklo place da je moguce da neki nerv nije razvijen i da ce imati mozda probleme sa govorom) . Mislim da ne treba da vam objasnjavam u kakvom stanju sam bila. Posle dva dana kazu da se neocekivano ponasa, na bolje i spustaju ga u boks sa ostalim bebama, pocinje normalno da sisa, meni deluje sasvim normalno, jedino place promuklo, jedva cujno, lako se zaceni. Ostali smo jos par dana jer je primao antibiotike, dok nisu stigli rezulati, koji su na srecu bilo negativni (na bakterije) . Dobijam otpusnu listu. Makrosomic, nedonosce uredno za doba, blaga hipertrofija ruku i vrata, i ciste na mozgu!. I savet za razne kontrole (uz glave, srca, orl, fizijatar) . Na otpusnoj listi sam tek procitala da su njemu nakon rodjenja culi neke sumove, da su ga ponovo aspirirali i onda je sve bilo u redu pa su ga doneli meni. Posle nastanka problema dete je ponovo aspirirano i stavljeno na kiseonik itd. . Krenuli smo da obilazimo lekare, svi kazu sve u redu! Praticemo. Na mozgu se videla samo jedna mala cista, skoro zanemarljiva i bez potrebe za daljim pracenjem. Ipak smo jos jednom proverili. Sve je bilo u redu. Dete napreduje normalo. Sa mesec dana je od jednom poceo normalno i da place, glasno i jasno: ) . Na kontroli srca, kazu to je sve bilo fizioloski, ovo je samo rutinska kontrola. Ja sam jos u porodilistu pala u depresiju, sa kojm se i danas povremeno borim. Sina zagledam lupom i svaki problem povezujem sa trudnocom i porodjajem. I stalno osudjujem sebe sto nisam uradila taj test (pa makar i u devetom mesecu) i pitam se da li je moguce da sam imala trudnicki dijabetes i da sam sve to izazvala iz gluposti, zbog slusanja savet asa strane, mesanja svih okolo koji su me napali da samo idem po lekarima i da ne treba da radim sta god mi kazu. . . Svi su me savetovali, a meni je ostala muka na dusi. Moj sin sada ima 6 godina i hvala bogu zdravo je dete. Nosi naocare, isto kao i sestra ima astigmatizam, kazu da je to nasledno. . . . Ima problem sa nekim slovima, idemo kod logopeda,. . . Malo mu kasni i ta fina motorika, ali sve u nekim granicama normale, niko ne trazi nikakve preglede, kazu takvi su decaci: ) hvala bogu da je tako, ali meni ni dan danas nije jasno sta se desilo i stalno mucim sebe osecajem i krivice i pitam se da li ce se pojaviti neke posledice kod deteta. . . . Ja sam vas sada potuno ugnjavila. Ali interesuje me vase misljenje. Da li vama na osnovu cele price ovo lici na potencijalne posledice dijabetesa ili. . . Znam da sada ne bi trebalo da mi bude vazno ali ne mogu pobeci od toga, kad god neko pomene taj problem meni danima nije dobro. Da ne pomislite da sam neki psihicki bolesnik, sasvim normalno funkcionisem u zivotu, ali ovo je moj kamen na dusi, pa me interesuje necije neutralno, strucno i iskreno misljenje. Srdacan pozdrav i hvala unapred na razumevanju

    Odgovoreno: 11. 09. 2014.
    • Poštovana,
      Pazljivo sam procitao sta ste napisali, bez panike i nekrivite sebe jer sigurno niste imali trudnicki dijabetis i niste imali potrebe da uradite test za dijabetis koji je propusten. Amniocinteza je najpreciznija metoda na osnovu koje se vidi da li je beba dobro ili ne, normalno je da vasa beba bude krupna sobzirom da ste vi i vas suprug visoki, tako da nevidim razlog za paniku i nema potrebe da dalje krivite sebe.
      Pozdrav

    • Zdravo, imam 27god i bebu od 5 god, posto je moj muz zadnje 3 god bio ovisnik, i 10 mj je bio na suboxone, zadnja 3mjeseca je cist zanima me dali je rizicno planirati drugu trudnocu s njim koliko treba da se organizam oporavi od svega toga. . . . A sto se mene tice kod mene je sve ok. Bojim se dali s razlogom ili bez?