Postovani, hpv tipizacijom i je otkriveno da imam hpv virus tip 16 i jos neki od visokorizicnih tipova. Molim vas da mi kazete da li su ovi tipovi povezani samo sa vecom mogucnoscu nastanka raka grlica materice ili mogu da izazovu i kondilome, bilo spoljne ili unutrasnje, i kakve su mogucnosti prenosenja i lecenja. Da napomenem da imam i ranicu na grlicu materice.

    Odgovoreno: 02. 08. 2014.
    • Poštovana,
      Hpv moze izazvati kondilome i prenosiv je, ranica na grlicu materice je posledica dugo trajne upale grlica materice (cervicitis) , razlicite su prakse u nacinu lecenja.