Ljudii, moja mama ima 42 godine, pre 20 godina je imala operaciju čokoladne ciste na jajniku i tom prilikom joj je odstranjen desni jajnik i jajovod. Posle operacije je imala i carski rez. Pre 4 godine joj se pojavila cista na levom jajniku, sada već veličine 61x45mm, ispunjena gušćim sadržajem. Dijagnoza je: endometrioma ovarii l. Sin. Do sada joj je papanikolau test bio u redu, a pre 4 meseca je treća a grupa. Sada je radila ca125 (29. 93 u/ml) i he4 (53. 7 pmol/l) , ali joj je vrednost roma indexa 9. 05% . Njen akušer odugovlači sa operacijom, jer joj je to treći ulazak u trbuh i operacijom bi je uveo u prevremeni klimaks. Volela bih da čujem vaše mišljenje, jer smo obe uplašene.

    Odgovoreno: 22. 07. 2014.
    • Poštovana,
      Cisticni /policisticni jajnici su posledica hormonskog poremecaja, moze da se pokusa sa hormonskom terapijom. Takodje savetujem da uradi kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da se bi proverilo da li ima upalu grlica materice (cervicitis) .