Poštovana dr. Aburas, molim vas za savet. Imam 36 godina i dijagnozu primarnog idiopatskog steriliteta. Prošle godine sam imala dijagnostičku klasičnu laparoskopiju (preko stomaka) i histeroskopiju, tokom koje je uklonjen urođen septum (uterus bicornis) i endometrijalni polip. U međuvremenu sam bila na stimulaciji u martu klomifenom, i u maju femarom. Tokom stimulacije ciklusi su se produžili i inseminacije nisu bile uspešne. Pošto nije došlo do začeća, obratila sam se specijalisti za sterilitet i ponovila ali ovaj transvaginalnu laparoskopiju i histeroskopiju, tokom koje je dr. Dodatno uklonila "rezidualni septum" i dijagnostikovano mestimično prisustvo mikropolipa veličine 2 mm. Zanima me: 1. Da li je eventualno uzimanje stimulacije uticalo na nastanak recidiva? 2. Da li je uputno pokušati ostati u drugom stanju sa prisutnim polipima? 3. Kako sprečiti recidive? Unapred hvala na vašem brzom odgovoru! Srdačan pozdrav, djeni

    Odgovoreno: 25. 06. 2014.
    • Poštovana,
      Mikropolip velicina 2mm ne predstavlja smertnja i mozete da pokusate dalje da zatrudnite, uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis &colpitis) koju treba adekvatno leciti.