Postovani, pre nekih mesec i po dana ustanovljena mi je cista na levom jajniku, dimenzija 62x42 mm. Obavila sam transvaginalni ultrazvuk sa kolor doplerom kod dva doktora (u razmaku od mesec dana) i nalazi su sledeci: prvi doktor: uterus avf 66x31x55 mm endometrijum 9mm d. J. 28x20 mm na l. J. Cista pr. 62x42 mm ispunjena hipoehogenim sadržajem. U duglasu nema slobodne tecnosti. Nema patološke vaskularizacije. Kontrola za dva meseca. Drugi doktor: uterus avf + rvf rel gladak i lako neh. 30x40mm endometrijum 12 mm pravilan prol. Faza sekretor. Faza ovarium l. Dex: dimenzije - lako cističan 36mm sa vd fol 15 mm ovarium l. Sin: dimenzije- limb očuvan sa hem cy 62x46 i manja hemat/endometriosa molim za pojašnjenje rezultata, naročito rezultata drugog doktora, jer imam problema pri razumevanju skracenica i oznaka. Takodje vas najljubaznije molim za vaš savet i tumačenje rezultata. Imam 31 godinu, nisam radjala do sada i nikakvih problema do sada nisam imala. Ciklusi su uredni, papa i kolposkopija takodje. Da li je neophopdna laparoskopija ili je moguće cistu drugačije tretirati?? Da li je u pitanju cista vodenog sadržaja ili nešto drugo?? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 29. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Jedan i drugi nalaz su u skladu samo je razlika u fazi pregleda, inace cisticni jajnici su posledica hormonskog poremeca, moze da se proba da se te ciste leci hormonskim terapijom (ako su manje dimenzije vece su sanse) , ako ne uspe onda se savetuje se operisu.