Poštovani/a, imam 31. G. Prije 6 mjeseci morala sam prekinuti trudnoću u 16 sedmici zbog višestruke anomalije ploda. Trudnoća je bila prva, željena i planirana. Kako se nisam mogla pomiriti sa tom činjenicom da trudnoća nije uspjela, ovih šest mjeseci sam na moju inicijativu uradila razne nalaze iako su ljekari govorili da nema potrebe nakon prve neuspjele trudnoće. Ja i muž ne pušimo, ne pijemo, naravno ne drogiramo se, trudimo se da živimo zdravo. Do sada smo smatrali da smo dobrog zdravlja. Uredni nalazi koje sam uradila su: nalazi se, kks, urea, kreatinin, ast, alt bilirubin, ogtt, t3, t4, ths, uzv štitne žlijezde, brisevi cervikalnog i vaginalnog kanala na aerobe, chlamidia trachomatis, mycoplazma genitalium. Neuredni nalazi su: urinokultura (bakterija enterococcus species 10>6) , bris cerviksa na ureaplazma - pozitivan (parvum i ureaplazma urealitycum) , torch pozitivan na cytomegalo virus ig g 20ua/ ml i pozitivan na rubeolla virus ig g 276ui/ ml. Ostale vrijednosti torch-a su negativne. Dijagnosticiran mi je i uterini kavum uterus subseptus. Čekamo rezultate kariograma roditelja. Pitanja: 1. Da li je opasna za naredne trudnoće bakterija u urinu? Kako je liječiti? 2. Koliko je opasna ureaplazma za naredne trudnoće? Kako je liječiti? 3. Šta znače ove vrijednosti torcha? Šta učiniti po tom pitanju? 4. Da li histeroskopski odstraniti subseptus? Ljekari koje sam konsultirala se ne slažu? 5. Da li su ove nađene bakterije, virusi i ovaj subseptus mogli biti uzroci neuspjeha prve trudnoće? Oprostite na opsežnosti maila, ali ne biste drugačije mogli imati kompletnu sliku. Hvala od srca unaprijed na svim odgovorima i savjetima. Lijep pozdrav, ema

    Odgovoreno: 29. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Sto se tice bakterija u urinu, ureaplazma i rezultati tourch test se leci antibioticima po antibiogramu i posle izlecenje nece biti posledica za sledecu trudnocu, sto se tice subseptus posto nije totalan verovatno nece vam praviti smetnje (to treba vas ginekolog da proceni) .