Poštovani, trudnica sam (5 meseci) , pre dva meseca mi urađen vaginalni bris i sve je bilo u redu, uradim opet pre dva dana i ustanovljeno mi da imam trihomonas vaginalis, partnera nisam menala, pa me zanima kako ke moguće da sam dobila tu bakteriju. Hvala na odgovoru, srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 22. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Trichomonas vaginalis je anaerobni flagelarni parazit iz grupe protozoa. To zn aci da se radi o parazitu iz grupe "prazivotinja" koja poseduje organele za kretanje (tzv. Biceve) i koja moze da opstane samo u sredinama gde nema kiseonika, kao sto su creva, mokracni kanali, vagina, grlic materice i sama materica, semeni kanali kod muskaraca i slicno. Trihomonijaza je izmedju ostalog i seksualno transmisivno oboljenje koje se podjednako javlja kod muskaraca i zena. Iz ovih razloga lecenje oba partnera uz mere prevencije od reinfekcije (zasticeni odnosi) su neizbezna procedura.