Poštovani doktore, imam 5o godina. Zadnje tri godine imam neuredne menstrualne cilkuse (nekada budu svaki mesec na 28-3o dana, a nekada nemam po dva-tri meseca pa onda dobijem menstruaciju. Imam mi0matozni čvor na zadnjem zidu materice istmično veličine oko 8omm i to već oko desetak godine iste veličine. Savetovano mi je do sada da se miom prati. Pre dve godine sam imala obilno menstrualno krvarenje više od mesec dana zbog čega mi je urađena eksplorativna kiretaža krvarenje prestalo za dva dana. Tada sam imala i jaku anemiju. Nakon toga menstruacije su i dalje bile neuredne. Pre mesec dana, tačnije 15. O4. Pojavilo se oskudno menstrualno krvarenje koje je trajalo do 28. O4. Od kada kreće obilno krvarenje sa manjim ugrušcima. Javila sam se bila ginekologu o6. O5. Koji me je posle pregleda i ultrazvuka (debljina endometrijuma 15mm) uputio na ekslpolativnu kiretažu koja je i urađena u lokalnoj anesteziji dana o7. O5. Od tada još krvarim srednje obilno, povremeno sa manjim ugrušcima, pijem tothema ampule za krvnu sliku jer sam anemična (hemoglobin 9o) , pila sam pet dana tablete doksiciklinj i kapi metilergobrevin. Kako je krvarenje i dalje prisutno juče sam bila kod ginekologa, urađen je pregled i ultrazvuk- uterus homogenog izgleda sa intramuralnim miomom ismikocervbikalno koji se spušta u douglas promera 75x7omm, praznog kavuma, debljina endometrijujma 6, 4mm, oba jajnikaurednog eho izgleda i veličine, u douglasu bez slobodne tečnosti.) . Doktorka mi je sada prepisala tablete ciclo-progynova kako bi mi se zaustavilo krvarenje. Predložila je operaciju mioma. Sa kiretaže nisam još dobila ph nalaz. Molimo vas da mi, ako je moguće, što pre odgovorite da li je normalno da imam ovako dugo krvarenje nakonj kiretaže i da li je terapija tabletama ciclo- proginova pravo rešenje za situacija u kojoj se nalazim. Čula sam da su one hormonske i da imaju niz nuspojava i da se teško podnose. Molim vas za hitnost u odgovoru jer bi trebala već da počnem da ih koristim. Unapred vam se mnogo zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 17. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Vasi simptomi su posledica hormonskog poremecaja pred menopouzu, inace razlicite su prakse u nacinu lecenja, cycloproginova je dobar lek, i sve preparate koje se koriste u vasem slucaju su hormonskog sastava.