Poštovani, zamolila bih vas da mi odgovorite na pitanje, koje me muči zadnje dve nedelje. Naime, devet nedelja sam u drugom stanju, ali su mi na prvom ultra zvuku (u sedmoj nedelji) uočili nešto što su nazvali suspektan gest. Mešak pr. 11x 9mm uz d. O. Budući da sam ostala trudna zahvaljujući vantelesnoj oplodnji (imala sam više folikula, 16 jajnih ćelija. . .) , a da mi je beta hcg bila visoka, i da je svaki put odgovarala višeplodnoj trudnoći (dva embriona su vraćena) i da su sami doktori bili ubeđeni da nosim blizance (16. Dana nakon transfera moja beta je iznosila 1600) , i njihovo i moje iznenađenje kada su na uz videli samo jednu bebu, bilo je ogromno. Međutim, tada su na desnom ovarijumu videli taj mešak koji je odgovarao veličini drugog ploda, i kada je dr izneo svoju sumnju da je to, možda, druga vanmaterična trudnoća, te da će, ako jeste, morati da se odstrani laparoskopski, od tog dana, ja ne spavam kako treba. Dr mi je rekao da za nedelju dana opet odem da me pogleda na uz, i na tom drugom, ustanovljeno je da mešak ne raste. Čak mu se učinilo da se smanjio 2 mm, te da sada iznosi 9 mm. Izneo mi je teoriju da se možda radi o folikulu, cisti. . . I da to nije ništa strašno. Naravno, za koji dan idem opet na uz, kako bi pratili šta se sa tim dešava, a ja iznova preživljavam stres i borim se sa nesanicom. Moje pitanje je: koliko je opasno to što na janiku imam (bilo da je reč o plodu, folikulu ili cisti) , da li je hirurška intervencija obavezna ili će to pući samo od sebe, a opet, ako i pukne, koliko je to opasno za moj i život moje bebe?! Nisam pomunula da osećam izvesne bolove u predelu desnog jajnika s vremena na vreme. Bolovi nisu konstantni, ali ni neprimetni. Osećam nadutost u stomaku. Moja beba je na poslednjem uz (8 nedelja 3 dana) imala 20, 3 mm, srčanu radnju i sa njom je sve u redu. Unapred hvala na odgovoru! Srdačan pozdrav! Zabrinuta buduća mama!

    Odgovoreno: 12. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Po vasem opisu, ako ste imali vto, verovatno da je cista u pitanju a ne gestacioni mesak, a velicina od 9-11 mm ne zahteva nikakvu hirursku intervenciju, verovatno ste pre vto imali cisticne jajnike, koji nisu bili adekvatno sanirani, bez panike.