Da li je stetno koriscenje amoksiklava u trudnoci? Kako klavulonska kiselina deluje?

    Odgovoreno: 03. 05. 2014.
    • Poštovana,
      Nema dokaza o stetnom (teratogenom) dejstvun a plod kod trudnih zenki pacova i miseva. Medjutim,
      nisu obavljana adekvatna i dobro kontrolisana ispitivanjna na trudnicama. Oralni amoksicilin i klavulanska kiselina su primeni kod jednog ogranicanog broja trudnica radi lecenja infekcija urinarog trakta, a bez dokaza o nezeljenim dejstvima na fetus. A moksiklav lek se moze koristiti za vreme trudnoce ukoliko je njegova primena jasno indikovana.