Pitanje za ginekologa: poštovani, prema nalazu papa testa (koji je urađen 12. 03. 2014.) imam iii b-grupu. Nakon toga, urađena mi je biopsija pvu i kiretaža cervikalnog kanala, a zatim postavljena dijagnoza: cin 1, l-sil. Prepisana mi je kao terapija loop-egzicija. Rečeno mi je da ovakav histološki nalaz potvrđuje prisustvo hpv virusa na grliću materice. Interesuje me, pošto nisam nikada imala genitalne bradavice, a od nezaštićenog polnog kontakta koji sam ranije praktikovala proteklo je 3 godine, da li genitalne bradavice prozrokovane hpv-om moraju uvek biti vidljive? Ukoliko nisu, na koji način njihovo prisustvo može da se identifikuje u predelu vulve ili vagine i kako se leči? Ovo me interesuje pošto brinem da bi nakon urađene loop egzicije i, iskreno se nadam, izlečenja premalignih promena, hpv infekcija mogla da se ponovo vrati, odnosno iz predela vulve premesti do vaginalnog dela grlića materice, prilikom narednih seksualnih kontakata? Takođe mi je rečeno da moram ojačati imuni sistem u cilju izlečenja hpv infekcije. Koliko je potrebno vremena da organizam sam nadvlada virus? Da li biste mi preporučili nešto za jačanje imuniteta? Hvala vam, unapred. Svaki savet mi je od pomoći.

    Odgovoreno: 27. 04. 2014.
    • Poštovana,
      Lsil – low-grade (niskog stepena) skvamozna intraepitelijalna lezija, je posledica dugo trajne upale grlica materica (cervicitis) koju treba adekvatno leciti, ta upala ne mora biti uzrokovana hpv, ako nema vidljivih bradavice pod kolposkopom i pa test & hp nalaz posle kiretaze (ako je samo receno a nije utvrdjeno) cervikalnog kanala ne pokazuje da imate hpv, ne vidim razlog da se govori da imate hpv.