Postovanje, nakon uradjene kolposkopije nadjene su dve promene na grlicu-mozaik i aw epitel, a rezultati papa testa su pokazali iii grupu. Uradjena je biopsija i rezultati su sledeci (napisacu doslovno kako pise u izvestaju) na jednom papiru gde pise vrsta materijala-biopsio pvu, dijagnoza je cervitis chronica nonspecifica. Metaplasio planocellularis focalis mucosae canalis endocervikalis uteri. Kolilocytosis focalis epitelli planocellularia cervicis uteri. Na drugom papiru gde pise vrsta materijala-ecc, dijagnoza je dysplasipo epitelli planocellularis focalis cervicis uteri gradus medii cin ii - hsil, partim cum koliocytosis. Cervicitis chronica nonspecifica partim cum exacerbatio acuta focalis. Predlozena je prvo konizacija radiotalasima, i onda ipak konizacija skalpelom, koliko sam razumela. Zanima me zbog cega ipak mora skalpelom, i da li biste mogli da mi rastumacite nalaz? Dr je spominjala nesto da je zahvatilo endocerviks, pa zbog toga mora operacija u bolnici, ali ja od panike nisam nista razumela. Svuda sam citala da je metoda skaleplom najinvazivnija, i da je su radio talasi daleko bolji. Napominjem da mam 23 godine, i da jos nisam radjala, ali naravno planiram. Uspanicena sam, dr nije tu par dana, pa ne mogu sve da pitam. Ako mozete sve ovo da mi pojasnite, i da mi kazete koliko traje oporavak u slucaju obe metode. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 26. 04. 2014.
    • Poštovana,
      Hsil – high-grade (visokog stepena) skvamozna intraepitelijalna lezija, i ostalo opis vaseg nalaza je posledica dugo trajne hronicne upale grlica materice, razlicite su prakse u nacinu lecenja.

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com