Postovani, pre oko godinu dana zbog izostanka menstruacije sam se javila lekaru. Uradila sam preglede, sve hormone i polne i hormone sititne zlezde i ipostavilo se da imam hasimoto tireoditis sa subklinickom hipoteorozom. Posle sam otisla kod ginekologa, pregledala me je prvo jedna doktorka na ultrazvuku i rekla mi je da imam policisticne jajnike. Posle nekog vremena ta doktorka je bila na odmoru pa me je primila druga. I ona me je gledala na uzv i kada sam je pitala da li imam policisticne jajnike, rekla je ne, imate cisticne jajnike. Opet sam ponovila polne hormone bili su ok. Onda sam otisla kod trece doktorke, pregledala je sve nalaze, analize hormona i uzv i rekla mi je da nemam policisticne jajnike, zato sto oni pocinju za puberetom i sa prvom menstruacijom a ja menstruaciju imam vec 6 godina (imam 18 god.) tako da sigurno nemam policisticne jajnike vec da je izostanak menstruacije zbog stitne zlezde. Tada sam poclea sa terapijom za stitnu zlezdu i menstruacije su postale redovne kao i pre sto su bile na 29 dana. Onda sam pocela da pijem kontracepcijske pilule novynette i odlicno mi je sa njima, dobijam tacno na 28 dana, nemam bolne menstruacije niti obilna krvarenja, menstruacija mi traje oko 3 dana. Ja nisam gojazna (visoka sam 168cm, teska 61 kg) , nemam akne, nemam pojacanu maljavost, testosteron je 0. 4 (gornja granica 0. 9) , nemam ocigledne simptome pco. Posto sam uradila sve hormone i polne i tiroidne vise ne znam sta da radim, molim vas za vase misljenje iz svega navedenog, da li ja uopste imam ili nemam policisticne jajnike i da li su cisticni i policisticni jajnici isto? Hvala unapred, pozdrav

    Odgovoreno: 25. 03. 2014.
    • Poštovana,
      Cisticni/policisticni jajnici su posledica hormonskog poremecaja, savetujem vam da uradite uz pregled posle 21 dan ciklusa da bi ste proverili da li su vam cisticni/policisticni jajnici, i da proverite hormonski status bez kontraceptivnim pilulama (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) .

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com