Poštovani, imam 48 godina i do kolovoza prošle godine imala sam redovne mjesečnice. U kolovozu mjesečnica nije došla kao ni u rujnu pa sam otišla na ginekološki pregled gdje je utvrđeno da imam zadebljali endometrij te dobivam duphaston (2x1 tabletu kroz deset dana) . Nekoliko dana nakon popijene zadnje tablete vrlo obilno krvarim (listopad 2013) . Nakon toga ponovno ne dobivam mjesečnicu pa u prosincu ponovno pijem duphaston i u istom mjescu imam krvarenje. Nakon toga ponovno nemam mjesečnicu. Papa nalaz bio je uredan, napravila sam i hormone fsh (2, 29) i estradiola (277, 2) čija visina spada prema rezulatima u luteinsku fazu i napravila sam hormone štitne žlijezde tsh 2, 31 (ref. Vrijednosti od 0. 35 do 4. 94) , ft4 13, 09 (referentne vrijednosti 9. 01 do 19. 05) , i ft3 4, 85 (referentne vrijednosti 2, 63 do 5, 70) . Mjesečnicu i dalje nemam, odnosno nikakvih krvarenja od poslije prosinca prošle godine kada sam uzimala duphaston nisam imala. Zanima me kako dalje i što učiniti i zbog čega se to događa jer kao svi nalazi su u redu, a ja menstruaciju i dalje nemam. Hvala.

    Odgovoreno: 26. 02. 2014.
    • Poštovana,
      Verovatno imate hormonski poremecaj, uradite uz pregled da bi ste proverili da li su vam cisticni jajnici, i zamolite vaseg ginekologa da vam ponovo izazove menstruaciju duphastonom zatim proverite hormonski status na sledeci nacin (fsh. Lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) obratite paznju na nivo progesterona, da bi vam vas ginekolog prepisao adekvatnu trajnu terapiju.