Postovani, da li samo koriscenje kondoma moze da stvori gljivice, tj pogodnu sredinu za razvoj gljivica? Ili nastanak ljivica prosto znaci da je partner prenosilac?

    Odgovoreno: 08. 12. 2013.
    • Poštovana,
      Candida je normalni stanovnik čovekovih organa za varenje. Kod zdravih može da se nađe u ustima ili vaginalnoj sluzokoži, ali samo u obliku spore. Do bolesti dolazi u slučaju slabljenja imuniteta. Candida vulvovaginitis najčešće se javlja kod žena u trudnoći, obolelih od dijabetesa, kod žena koje koriste oralna kontraceptivna sretstva, ubraja se u polno prenosive bolesti, mada su mogući i drugi putevi prenošenja. Ako vas partner nemasmetnje onda nije on prenosilac.