Poštovani, želim prvo da vas pohvalim zbog truda koji ulažete da bi ste odgovorili na sva naša pitanja, što uopšte nije lako. E sad moj problem, imam 35 godina i do sad nisam bila trudna. Od prve menstruacije imala sam neredove cikluse, koji su trajali po 2-3 meseca. Moja majka, takođe, imala je takve probleme do rođenja prvog deteta, da bi joj se posle toga sve to regulisalo. Do pre godinu i po dana, koristila sam yasmin tablete nekih 6 godina i tada sam imala redovne cikluse. 2010-te godine operisala sam ranicu na grliću materice i sve proteklo uredno. Zadnjih godinu i po dana pokušavam da ostanem trudna. U avgustu prošle godine saznala sam da imam policistične jajnike (lab. Nalazi: fsh-5, 11; lh-6, 44; prolaktin-100; anti mh-8, 12; t3-4, 94; t4-13, 5; anti tg at-20; tsh-nije rađen) . U aprilu ove godine rađena mi je laparoskopija-elektropunkcije oba jajnika (pco) i histeroskopija-resekcije sinehija i subseptusa. Sve proteklo uredno. Nakon toga stimulisana sam klomifenom (prva dva puta folikuli narasli oko 15, treći put 17-18) . Pila pregnyl za izazivanje ovulacije. U oktobru rađena inseminacija koja nije uspela. Posle inseminacije nisam više pila klomifen. Tada mi predložena vantelesna oplodnja i pre 10 dana, kada sam otišla u betaniju da se konsultujem oko toga, doktor koji me je primio kaže mi da ja nemam uslove za vantelesnu, jer je kod mene sve u redu i napisao mi da pijem cycloproginova tbl minimalno 3 ciklusa i potom da se javim radi stimulisanja ovulacije. 03. 12. 2013, 19-ti dan ciklusa, radila sam uzv (uterus prazan promera 45x40x37mm. Endometrijum debljine 8, 3mm. Desni jajnik 30, 8x19mm sa pet folikula gde je svaki manji od 10mm. Levi jajnik 38x30, 5mm sa folikulom 21, 4x24mm) . Isti dan radila mikrobiološka ispitivanja (bakterije, chlamidyia, mycoplasma) i sve je u redu, osim što mi je pronađena candida (moj ginekolog mi rekao da je to od stresa i dobila th) . Radila i analize t3-1, 4; t4-126, 7, tsh-3, 4 (sve u normanim granicama) . Pijem siofor 3x1 na dan, unazad 1 godinu. Suprug radio spermogram-uredan (normozoospermija) . Bila sam malo opširnija, ali ne znam kako drugačije da objasnim moj problem. Molim vas za mišljenje i savet šta dalje da radim, pošto mi se sve ovo čini kao da se vrtim u krug. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 08. 12. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da proverite hormonski status na sledeci nacin (fsh, lh, estradiol progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactinsamo 14 dan ciklusa) obratite paznju na nivo progesterona, uradite uz pregled posle 21 dan ciklusa da biste proverili koliko su vam cisticni jajnici, takodje vam savetujem da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da biste proverili da imate upalu grlica materice (cervicitis & colpitis) .