Postovani, pokusacu ukratko da vam iznesem svoj problem u nadi da cete me rijesiti pojedinih nejasnoca. Naime, prije godinu i 10 mjesesi sam imala po prvi put odnos. Od tad pa do danas ih nisam vise imala. Znaci bio je samo taj jedan jedini ali ne zasticen sto me najvise i brine. Moje pitanje bi bilo, u slucaju da je tad doslo do nekakvih polnih infekcija da li bi one sad nakon skoro dvije godine bile vidjljive ultrazvucnim pregledom? Imam problema sa bolom u predjelu lijevog jajnika. Bol nije jak, nego je onako timorasto dosadan pa bih voljela cuti i vase misljenje. Te nelagode su mi se javile jos prosle godine, negdje u junu mjesecu, s tim da u pocetku nisu bile konstantne pa sam ih pripisivama ciklusu. Medjutim od septembra 2012 postale su skoro pa svakodnevne tako da sam ja vec u oktobru bila na prvom ginekoloskom pregledu. Nalaz krvi, urino-kulture mi je bio uredan, jedino je na ultrazvuku konstatovano uvecanje lijevog jajnika te sam dobila 5 doksiciklin kapsula i nimulid tablete uporedno s njima. S obzirom da nisam osjetila poboljsanje otisla sam ponovo na gin. Pregled gdje je doktorica rekla da dalje nastavim sa utopljavanjima, cajevima. . . Mjesec dana nakon terapije nekako sam ja to i sanirala tako da sam zivjela bez brige skroz do juna ove godine. Znaci opet u isto vrijeme kao i prosle godine javljaju se identicne tegobe koje od septembra postaju svakodnevne. Ove godine opet odem na pregled, doktorica opet isto sve kaze i opet dobijem onih 5 doksiciklin kapsula samo bez nimulida. Nalaz krvi uredan, osim crp-a koji je bio 30 (doktorica kaze zbog uvecanog jajnika) . S tim da je ta nelagoda sad pocela da se siri u nogu, tako da vec skoro tri sedmice nelagodu osjetim samo u predjelu lijevog debelog mesa (u predjelu jajnika nista) . Na moje pitanje postoji li mogucnost da je rijec o polnim infekcijama ginekolog mi je objasnio da bi to bilo vidjljivo ultrazvukom a da je to kod mene upala. Mene sad interesuje da li je to stvarno tako i zasto nisam upucena na briseve. Da li to pacijent sam mora zahtjevati. Da li ginekolog moze biti siguran i na osnovu krvne slike i ultrazvuka za davanje takvih konstatacija? Kakvo je vase misljenje? I sta bi onda bio uzrok tog mog uvecanja jajnika. Jer ja opet i nakoh ovih pet kapsula ne osjecam poboljsanje (kontsntna nelagoda (ne jaka) koja je uglavnom koncetrisana u debelom mesu (sad, od ovog mjeseca) i po malo seta duz lijeve prepone, noge) . Da li je terapija blaga, o cemu bi se moglo raditi po vasem misljenju? Izvinjavam se na predugom tekstu, nadam se odgovoru, unaprijed zahvalna. Pozdrav

    Odgovoreno: 25. 11. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da biste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis &colpitis) .

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com