Mozete li mi reci nesto vise o dijafragmi kao kontraceptivnom sredstvu? Primetila sam da se na zapadu cesto koristi, a kod nas se i ne pominje.

    Odgovoreno: 20. 10. 2013.
    • Poštovana,
      To su vaginalna zastitna sredstva, odnosno tanke gumene kapice s pojačanim elastičnim rubom. Stavljaju se u vaginu zajedno sa spermicidnim sredstvom pre spolnog odnosa i pokrivaju vrat materice. Deluju tako da sprečavaju ulaz sperme u matericu, a spermicidno sredstvo sprecava aktivnost spermatozoida. Zajedno deluju mehanički i hemiski.