Da li neko moze da mi objasni sta znaci fenomen macijih ociju? Na jucerasnjem ultrazvuku kod ginekologa mi je to utvrdjeno ali mi niko nije objasnio sta je to?!

    Odgovoreno: 20. 10. 2013.

Komentari na pitanje: #121368

    • Postovana, pre koji dan su i meni to ustanovili, posto mi nisu dali objasnjenje samo sam kopala po netu i pod pitanjima i pitanjima. Dosla sam do ovoga sto cu vam proslediti. . . . Ja sam u ginekologii preko 20 godina i ovo je izraz kojeg prvi puta čujem (mačje oči) . Ne znam točno o čemu se radi, no ono na što me asocira je -dva odjeka za endomterij- i to više nego izraz -mačje oči- je da bi se moglo raditi o ultrazvučnom prikazu dvoroge maternice u poprečnom presjeku kod kojeg se radi postojanja pregrade u šupljini maternice u jednom trenutku (ovisno o tome je li pregrada veća ili manja) dolazi do razdvajanja odjeka koji prikazuje endometrij odnosno sluznicu koja oblaže unutrašnjost maternice. Radi se o prirođenom stanju koje postoji kod oko 1-2 posto žena i koje izvan trudnoće ne predstavlja nikakav problem. U trudnoći, pogoto uz veću pregradu odnosno septum, mogu postojati češći spontani pobačaji, odnosno prijevremeni porodi. Ukoliko se radi o većoj, debljoj pregradi, ona se može operativno odstraniti da bi šupljina maternice postala pravilna trokutasta, kakva je kod većine žena.