Poštovani, imam 33 godine, a suprug 39. U braku smo već 7 godina, a poslednje 3 pokušavamo da dobijemo bebu, ali nam ne ide. Sa suprugom je sve u redu. Imao je jedino infekciju ešerihijom u brisu uretre ali je to uspešno sanirao. Spermogram mu je dobar kao i meni papa test i svi brisevi i sl. (rađeni pre mesec dana) . Jedino sam pre 2 godine laparoskopski operisala cistu na jajniku za koju se analizom ustanovilo da je u pitanju bila folikularna cista. Tada su mi testirali i prohodnost jajovoda i sve je u redu. Do skoro su mi i hormoni bili svi kako treba, ali sam na poslednjoj kontroli, pre oko mesec dana dobila sledeće rezultate, a krv sam davala 2. Dana ciklusa: ft4- 8, 7 (7-18 pg/ml) tsh- 4, 2 (0, 3-5, 5 miu/l) tpoat- 3, 6 (0-70 iu/ml) prolaktin: 8h-712, 11h-372, 13h-225; ref. Vr. Za žene pre menopauze- (130-700 uiu/ml) progesteron- 0, 7 ref. Vr.: 0, 31-1, 52 folikularna faza ng/ml; 5, 2-18, 56 lutealna faza; 0, 08-0, 78 posmenopauza estradiol- 104 pg/ml- ref. Vr.: 20-88 postmenop. , 26-144 folikularna faza, 68-534 preovulaciona faza, 80-273 lutealna faza; lh- 2, 9 miu/ml- ref. Vr.: 10, 87-58, 64 postmenop. , 2, 12-10, 89 folikul. Faza, 19, 18-103, 03 pik ciklusa, 1, 20-12, 86 lutealna faza; fsh- 10, 78 miu/ml - ref. Vr.: 16, 74-113, 59 postmenopauza, 3, 85-8, 75 folikul. Faza, 4, 54-22, 51 pik ciklusa, 1, 79-5, 12 lutealna faza; testosteron 0, 42 ng/ml- ref. Vrednost: 0, 10-0, 74 ng/ml anti-mullerian hormon (amh) - 0, 74 ng/ml, a ref. Vrednost je 0, 19-9, 13 zbog ovakvih rezultata, ali i zbog blago mikrocističnog desnog jajnika sam dobila terapiju kontraceptivnim pilulama midiana u trajanju od 3 meseca, a sada tek pijem prvu kutiju. Molim vas da mi malo detaljnije protumačite ovakve rezultate i šta se to sada u mom organizmu dešava s obzirom da sada postoje neka odstupanja kao i da li su moje rezerve jajnika dobre ili loše? Nakon ove terapije ako se trudnoća ne desi, doktorka mi je rekla da će mi dati terapiju klomifenom. Šta se tada dešava i da li je on štetan, mislim pre svega na uticaj ovog leka na jajnu ćeliju koja bi trebalo da se oplodi? Takođe, interesuje me i da li je ovaj rezultat za progesteron relevantan budući da je rađen 2. Dana ciklusa, a ne 21. Kako sam na nekim sajtovima čitala da bi trebalo da se radi? Zatim, da li je nakon terapije midianom potrebno praviti pauzu pa krenuti sa pokušajima ili može i odmah prvog meseca nakon prestanka terapije? Posebno me zanima da li je ta prva jajna ćelija koja bi se proizvela nakon prestanka uzimanja midiane bila, da se tako izrazim, sasvim prirodna i zdrava ili ne? Sve ovo vas pitam u nadi da će do trudnoće ipak doći prirodnim putem, kada naravno malo regulišem hormone nakon terapije midianom. Šta vi mislite? Da li za to imam šanse s obzirom na ovakvo stanje stvari? Takođe, šta biste mi još predložili da prekontrolišem, a što bi možda bio banalan i lako rešiv problem koji možda koči ostvarivanje trudnoće?

    Odgovoreno: 17. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Pazljivo sam procitao vasu pitanja, razlicite su prakse o nacinu lecenja i terapija, licno volim da se uradi hormonski status na sledeci nacin: fsh. Lh. Estradiol. Progesteron, prolactin 7, 14, 21 dan ciklusa, i da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima. Uvek ima sanse