Pozdrav, zanima me kakav uticaj na organizam imaju pilule za kontracepciju? Dosta sam procitala da nisu zdrave, da dosta stete, da izazivaju gojaznost, da imuni sistem slabi. . . Pa sam htela da se posavetujem pre nego sto pocnem da ih koristim. . . Hvala.

    Odgovoreno: 10. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Poznato je da su u trudnoći koncentracije estrogena i progesterona visoke. Takve visoke koncentracije daju signal hipofizi da ne izaziva ovulaciju u žutom telu jajnika. Ukoliko te visoke koncentracije estrogena i progestagena žena uzme u obliku tableta tada hipofiza dobija lažan signal da je nastupila trudnoća i ne izaziva ovulaciju putem fsh. Delotvornost hormonalnih kontraceptiva iznosi 97-99, 99% i jedna je od najvećih u farmakologiji.