Postovani, 30 mi je godina i oduvijek imam vrlo uredan menstrualni ciklus (28 dana, dobijem uvijek izmedju 7, 30 i 8 ujutro) . Ne bolujem od drugih bolesti. Imala sam problema sa anemijom, no posljednjih godinu sam znatno izmjenila nacin prehrane (izbacila ogromne kolicine kafe) te rijesila problem s istom. Sto se tice menstruacije, ona je bez ikakvih bolova, grceva ili problema, i traje 3 dana uz jako obilno krvarenje. Prvih 12h imam prilicno obilno, no nakon toga slijedi 24h pakla - (doslovno od sata do sata, npr. Od 4pm do 4pm narednog dana) se pojaca toliko da mi je nemoguce raditi, ili baviti se bilo kakvom aktivnosti. Osudjena sam na strogo lezanje, jer cak i u mirovanju imam toliko jako krvarenje da mi se nesvijesti (pretpostavljam zbog naglog gubitka krvi) . Posljednju godinu dana za vrijeme menstruacije sam pocela imati neku vrstu „komada“ (kao zgrusana krv) . U pocetku se radilo o izolovanim komadima, no sada pocinje cesce da se pojavljuju. Papa test uredan (radjen prije manje od godinu) , endometrija uredna i radjena prije max 6 mjeseci (isprika ako se ne izrazavam strucnom terminologijom – doktorica je sumnjala na polipe ili miome, no pretragama se otkrilo da nemam nista od toga) . Jednostavno je endometrij „debeo“ (22-25mm do 20. Dana perioda, a 5mm 5. Dana perioda) . Prije mjesec sam se zadesila van drzave za vrijeme menstruacije gdje sam bila primorana otici doktoru zbog obilnog krvarenja – receno mi je da se kontracepcijskim pilulama (ili hormonskim tabletama) moze rijesiti ovaj moj problem. Planiram ovaj mjesec uraditi ponovo pretrage i pokusati rijesiti problem, no nisam sigurna sta tacno raditi, tj. Koje nalaze zatraziti ili da li samo traziti kontracepcijske pilule. Da naglasim: vise puta sam od svoje doktorice trazila da mi „pomogne“ s ovim problemom te da mi nekako olaksa menstruaciju, no ista je misljenja da trebam biti sretna sto traje 3 dana kao i da je uvjerena da je „menstruacija malo obilnija te da je sve normalno“. Ovoj doktorici idem zadnjih 4-5 godina te nisam imala potrebu mijenjati je zbog necega. Cijenila bih bilo kakav savjet po ovom pitanju. . Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 08. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Verovatno imate hormonski poremecaj, savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) i uradite uz pregled posle 21 dan ciklusa da biste proverili da li su vam cisticni jajnici.