Postovani, prije 10 tak dana sam operisala cistu na lijevom jajniku i polip na materici, radjena mi je laparoskopija i histeroskopija. Ph nalaz je potvrdio endometriozu-to jest da je cista endometrioticna. Prije toga nisam imala nikakvih ginekoloskih problema, jos nijesam radjala, imam 33 godine. Zdrava sam i osim ovog sada problema nemam ostalih zdravstvenih tegoba. Visoka sam 174 cm i imam 60 kg. Moj ginekolog mi je nakon operacije rekao da nije nista dramaticno jer je cista bila oko 3, 4 cm i da ce najvjerovatnije predloziti terapiju kontracepcijskim pilulama medjutim kako je nalaz potvrdio endometriozu sto je on i pretspostavio predhodno, danas mi je predlozio terapiju inekcijama depherelina i to 4 ili 5. Kaze da tom terapijom imacu bolji rezultat. . . Moje pitanje glasi da li da prihvatim to jer me zanima kako one uticu na kompletan organizam i da li su stetne osim sto znam da izazivaju vjestacku menopazu?. . . Da li se moze desiti da mi se od njih poremeti nesto u imunoloskom sistemu itd?, i uopste vase misljenje o toj vrsti terapije za endometriozu. Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 07. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Depherelin® (staro ime gonavet® 50) sadrži sintetski derivat gonadotropnog rilizing hormona gnrh; ova supstanca se fiziološki proizvodi u hipotalamusu i ulazi u hipofizealne portalne vene. Depherelin® indukuje iste neuroregulatorne i endokrinološke procese kao fiziološki gnrh, kao npr. Sintezu i oslobađanje folikulostimulirajućeg hormona fsh i luteinizirajućeg hormona lh, koji utiče na jajnike. Uloga gonadotropina je da stimuliše sazrijevanje folikula, ovulaciju i formiranje žutog tijela. Medjutim ja licno ne koristim taj preparat u mojoj peraksi. Polyp u principu nastaje kao posledica upale grlica materice (cervicitis) zato vam savetujem da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima.

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com