Poštovani, imam cistu gustog sadržaja na desnom jajniku veličine 20x22 mm. Ginekolog je prati kroz ceo ciklus, za vreme nestruacije je porasla na 24x25 mm. Pored pomenute ciste, koja je medialno postavljena, nalazi se i žuto telo, dim 24x 25 mm. Ranije na istom mestu postavljen folikul moje pitanje se odnosi na lečenje ovog endometrioma. Obzirom na dimenzije, pretpostavljam da hirurška intervencija nije preporučljiva, zanima me koja terapija bi bila efikasna za uklanjanje iste. Kontraceptivne pilule? Ili postoji mogućnost da sama pukne? Unapred havala. Jelena knežević

    Odgovoreno: 03. 10. 2013.
    • Poštovana,
      Cistini jajnici su posledica hormonskog poremecaja koji treba ispitati (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) . Razlicite su prakse u lecenju, savetujem hormonsku terapiju.