Postovani sexualno sam aktivna i ustanovljeno je da imam poremecaj hormona i menstruacije uvijek kasne 30 do 60 dana a nekada i vise. Osim toga radim cesto papa test, 3-4 x u godini, jer uvijek imam upalu. Probala sam sve vaginalete, ali nema bas puno pomaka. Zadnji put kod ginekologa sam bila prije 2 dana i opet mi je rekla da uzmem neke vaginalete i da uradim iduci mjesec vaginalni ultrazvuk, da se regulisu ciklusi. Takodje postavila mi je gomilu pitanja od onih da li redovno spavam, do da li se hranim zdravo, pa preko sumnje da li je moguce da imam rak jajnika. Moje pitanje glasi: kako ce pomocu ultra zvuka, kojeg sam radila jos jednom ove godine dati odgovarajuce metode prema kojima ce se normalizovati ciklusi? Zar ne treba da se uradi pored svega i ultrazvuk dojki, kao i koagulacioni status i ostala ispitivanja u slucaju da zeli propisati kontracepcijske pilule? Inace da li postoji jos neka metoda pomocu kojeg se lijece ciklusi osim hormonskim tabletama? Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 20. 09. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin samo 14 dan ciklusa) i uz pregled posle 22 dan ciklusa da biste proverili da li su vam cisticni jajnici, tako cete dobiti pravu dijagnozu i terapiju. Takodje vamn savetujem da uradite kolposkopski pregled zajedno sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da biste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) , koju treba adekvatno leciti.

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com