Postovani, molim vas za savet da li da lecim i kako perzistentni folikul? U oktobru 2012 uz na desnom jajniku je pokazao folikul. Doktor je rekao da je ovulacija i opisao mi da je to skolski primer ovulatornog folikula. Nakon samo tri sata od tada ja sam dobila, bila sam zbunjena ovom njegovom konstatacijom jer sam taj mesec tacno znala kad sam imala ovulaciju po bolu i stomaku i bila je tacno na sredini ciklusa. U februaru ove godine radila sam ponovo uz i tad mi je doktor konstatovao perzistenti folikul na desnom jajniku 23mm. Nisam dobila terapiju niti sam poslata na dodatne pretrage. Nakon ovoga, primetila sam da vise nemam na sredini ciklusa siptome ovulacije koje sam ranije imala a od pre 4 meseca menstruacije su mi postale neredovne. Uglavnom kasne po 7 dana a jednu sam dobila samo 15 dana od prethodne. Normalno, javila sam se doktoru. Uradila je pregled, papu i uz na 16 dan od mentruacije. Po njoj nalazi su uredni, postoji folikul na desnom jajniku od 21mm i da se javim za godinu dana. Inace, menstruacije su mi bile redovne. Dobijam na 25 dan i ovulaciju tesko da sam imala na 16 danu. . . Ponovo nisam dobila nikakav savet. Uglavnom, prosle godine u maju sam imala virusnu upalu stitne zlezde sa velikim odstupanjima u hormonima od normalne granice. Obzirom da je konstatovana virusna upala, nisam dobijala nikakvu terapiju i od septembra prosle godine nalazi hormona stitne su uredni. Poslednje sam vadila u aprilu i doktorka je rekla da je virusna upala prosla bez posledica odnosno nemam ni jednu bolest stitne zlezde. Sada me brine ovaj perzistentni folikul narocito sto zelim da ostanem u drugom stanju. Imam 34. Godine, jedno dete koje sam rodila u 31-oj godini, nisam imala problema ni u zacecu ni u trudnoci kao i na porodjaju. Nikakve lekove osim folne kiseline ne koristim. Molim vas za savet da li da lecim perzistentni folikul i da li mogu da probam da koristim peruvian macu? Hvala unapred. S postovanjem, m.

    Odgovoreno: 27. 08. 2013.
    • Poštovana,
      Perzistentni folikul je posledica hormonskog poremecaja, zato vam savetujem da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) i uz pregled posle 21 dan ciklusa da biste proverili da li su vam cisticni janjici.