Molim vas za pojasnjenje. 17. 7 sam isla na pregled i uocili su mi cistu na desnom jajniku. . . Status: spoljne genitalije nulipare. Pod ekarterima pojačan beli gromuljicasti sekret. Vagina b. O. Pvu je koničan 2cm, običnih kvaliteta, mobiulan, nije bolno osetljiv. Oeu je okruglo, zatvoreno. Corpus uteri je u avf, običnih kvaliteta, nije bolno osetljiv. Adnexa: leva slobodna i palpatorno bolno neosetljiva. Desna sa cistom veličine zelenog oraha, lako bolna na palpaciju. Parametria b. O. Douglas b. O dijagnostički nalaz: uz pregled: uterus je u avf, duzine 68mm promera 34mmx41mm b. O. Endometrijum sekretorni 10mm. Na desnom jajniku je anehogena formacija promera 25mmx31mm sadrzaja mestimično opalescentnog (izgleda hemoragične ciste zutog tela) . Levi jajnik pr 26mmx17mm b. O. U douglasu je minimalna količina slobodne tečnosti. Predlozena terapija: uraditi kks, crp. Tbl, dovicin 2x1 (5dana) gynodactanol vag s: 1 uveče vaginalno dactanol krem spolja za partnera na glavic namazati 5 večeri. Javiti se nakon menstruacije. Danas (7. 8) sam opet bila na pregled posto mi je menstruacija prosla i cista mi se povecala na 36mmx30. 4mm ranije sam se susretala sa vodenim cistama koje su pucale u toku menstruacije ili koriscenjem antibiotika ali sa ovakvom nisam pa me zanima kakva je ovo ustvari cista, zbog cega se tom brzinom povecala, da li je opasna i sta bi mi vi predlozili kao terapiju? Unapred hvala

    Odgovoreno: 07. 08. 2013.
    • Poštovana,
      Cisticni jajnici su posledica hormonskog poremecaja, zato vam savetujem da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) , takodje vam savetujem da uradite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da biste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) .

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com