Postovani, oprostite na malo duzoj poruci, zelim da vam detaljno objasnim svoj problem. Menstruaciju sam dobila sa 12 godina, uvek je bila redovna, uvek tacno na 29 dana, tacno sam znala kada cu dobiti. Medjutim, u maju mi je zakasanila 2 dana, za ta 2 dana kasnjenja sam imala braon iscedak. Onda sam menstruaciju dobila, ali nije bila kao pre, bila je oskudnija i kratko je trajala. Zatim mi je oopet kasnilo, ovoga puta sam dobila na 45 dana, ali bila je normalna, trajala je normalno i bila je normalno obilna. Otisla sam kod lekara i dobila uput da provertim hormone. Ovo su vrednosti (hormoni su radjeni treceg dana ciklusa, po savetu endokrinologa): total t3 2. 3 (1. 2-3. 0) , antitela za stitnu zlezdu 1: 315 (1: 1-1: 100) , kalcitonin 18. 0 (0-20) , fsh 2. 1 lh 4. 9 progesteron 1. 78, estradiol 54. Testosteron 0. 3, tsh 5. 57 (0. 30-4. 00) , free t4 9. 3 (10. 2-25. 6) . To su vrednosti hormona, dakle treceg dana ciklus, radila sam i kompletnu krvnu sliku, rekli su da je savrsena, da nema nikakvih ispada. Dijagnoza od endokrinologa: struma diffusa et nodosa; thyreoditis chr imun. Rekao mi je da imam hornicno autoimuno zapaljenje stitne zlezde i subklinicku hipotireozu i od terapije mi dao selen 2x1. Zatim me je endokrinolog poslao kod ginekologa, zbog sumnje na policisticne jajnike. Doktorka me 2 puta gledala na uzv, sa bas punom besikom, i rekla mi je da postoji samo jedna cista velika 3x4cm na samo jednom jajniku, koji je zbog te jedne ciste malo uvecan, a da je drugi jajnik potpuno zdrav. Poslala sam vam sve svoje analize i nalaze, i posto sam trenutno u inostranstvu i nikako ne mogu da odem kod ginekologa niti bilo kog drugog lekara, zanima me da li smem da uzmem primolut-nor za odlaganje menstruacije, jer cu dobiti bas na moru, a posto mi je obilna, to ne bi bilo tako dobro? I zanima me jos ovo, po vasem misljenju, da li imam ili nemam policisticne jajnike, s obzirom da se na ultrazvuku videla samo jedna cista i to na jednom jajniku samo, dok je drugi potpuno zdrav, i na uzv sam bila 2 puta, i isto su mi rekli. Molim vas da mi odgovorite! Hvala, pozdrav

    Odgovoreno: 18. 07. 2013.
    • Poštovana,
      Verovatno imate ginekoloski hormonski poremecaj, zato vam savetujem da proverite hormonski status na sledeci nacin (fsh, lh, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa) posebno proverite nivoa proesterona 21 dan ciklusa, da bi ste dobili pravu dijagnozu i terapiju, do tada ne bi vam preporucio da uzmite bilo koju terapiju bez lekarskog saveta.