Postovani, imam 23 godine, 4 godine sam u stalnoj vezi, sa partnerom planiram porodicu. 29. 5. 2012. Javljam se ginekologu u studentskoj ambulanti zbog krvarenja nakon odnosa, na pregledu ranica na grlicu materice, kontaktno krvarenje-kolposkopija-mozaik (j-) , ectopio (j-) , ree (j-) , papa-ascus. Brisevi na hlamidiju, ureaplasmu, mikoplasmu, bakterioloska i kultura na gljivice sve negativno. Ultrazvuk uredan. Terapija ginodaktanol. 29. 8. 2012 kontrola ranica i dalje kontaktno krvari, kolposkopija-fini mozaik (j-) , ectopio (j-) , ree (j-) , po recima doktorice povrsina koju je mozaik zahvatao se smanjila, papa-2 grupa sa dosta er i masom le. Ultrazvuk uredan. Terapija ginodaktanol i posle probiotik. Kontrola za 6 meseci, javljam se ranije zbog nepravilnih menstruacija. 21. 11. 2012. Ultrazvuk uredan. Terapija orgametrilom 10 dana 2x1 od 15 dana ciklusa. Kontrola 21. 1. 2013. Ranica kontaktno krvari, kolposkopija-mozaik (j-) , ectopio (j-) , naglasena vaskularizacija, papa-2 grupa. Svi brisevi ponovljeni i svi negativni. Radjen dodatno i bris na hpv-pozitivan na visokorizicne tipove 16, 18, 31. Ultrazvuk uredan. Posto se ciklus nije ustalio nastavila sam terapiju orgametrilom 10 dana 2x1 od 15 dana ciklusa, kontrola za 3 meseca i radi upucivanja na gak da bi se ranica otklonila. 14. 5. 2013. Na ultrazvuku na levom jajniku uoceno stvaranje ciste, po recima ginekologa velicina je bila na granici folikula i ciste. Analiza krvi radjena zbog ucestalog krvarenja-krvna slika uredna. Terapija orgametrilom i odlaganje odlaska na gak. Kontrola nakon menstruacije, pocetkom 6. Meseca. Zbog pojacanog sekreta terapija ginodaktanolom, nakon koje treba da se javim radi uputa na gak. Medjutim doktorica odlazi na godisnji, menstruaciju u 6 mesecu nisam dobila. Kontrola 5. 7. 2013. Ultrazvuk- uterus u avf 68, 1 x 39, 4 mm, endometrijum 12, 7 mm, od retrouterino 31 x 17, 1 mm, os 45, 3 x 28 mm sa cistom 33, 7 mm, c. Douglasi prazan. Nalaz- subj. Izostanak menstruacije, pm 25. 5. 2013. Nalaz: vulva bo, u vagini oskudna sekrecija, grlic sa eritroplakijom koja kontaktno krvari, zatvoren, uterus i desna adneksa bo, levo napeto elastican tumefakt oko 4 cm. Th orgametril tbl 3 x 1 tokom 5 dana. Dat uput za gak radi daljeg lecenja epvu. Dijagnoze-oligomenorrhoea secundaria n91. 4, erosio et ectopia cervicis uteri n86. Savetovano da se javim sto pre na gak radi zakazivanja termina, kao i da postoji mogucnost da ce prvo biti radjena biopsija, pa onda otklanjanje ranice. Na gak idem sledece nedelja da zakazem pregled. Inace ne pusim, imala sam samo jednog partnera, sa njim sam i sad. Cesto sam pod velikim stresom zbog fakulteta. U porodici su veoma cesti slucajevi kancera. Imam nekoliko pitanja. Da li ce cista i problemi sa ciklusom uticati na dalje odlaganje lecenja ranice? Kolike su sanse da su se papa i kolpo pogorsale u zadnjih 6 meseci? S obzirom na hpv, i intervencije koju treba da obavim, koliko ce to imati uticaja, tj da li to predstavlja problem za trudnocu u buducnosti? Iskreno veoma sam opterecena i zabrinuta zbog ovih problema, narocito zbog odlaganja lecenja ranice. Izvinite zbog dugackog posta i unapred hvala za odgovor.

    Odgovoreno: 06. 07. 2013.
    • Poštovana,
      Sve sta ste spomenuli o vezi grlica materice je posledica upale grlica materice (cervicitis) koju treba adekvatno i sto pre leciti, inace asc-us – su atipične skvamozne ćelije neodređenog značaja. Ciste na jajnicima su posledica hormonskog poremecaja, savetujem vam da proverite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) da biste dobili pravu terapiju.
      lecenje cisti na jajnicima to je ne zavisno od lecenja ranice na grlicu materice. Kad budite izlecene, bice sve uredu.

      procitajte nas clanak o cervicitisu i. Colpitisu na sajtu.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com