Zdravo postovani doktori. Jas vi pisuvam od makedonija. Imam 34 godini 8 godini sum vo brak i seuste nemam deca. Dijagnozata mi e policisticni jajnici sto znaci i deka nemam redoven menstrualen ciklus. Pred 1 mesec pravev pap tes i na rezultatot mi e dijagnosticiran cin 1. Moeto prasanje je pred da go pravam pap testot jas nemav 8 meseci mestrualen ciklus pa dali e mozno od toa da e rezultatot cin 1. Sega pred dve nedeli dobiv mestruacija pa dali e dobro da go povtoram pap testot. Se nadevam deka ke dobijam odgovor na moeto prasanje. Odnapred vi blagodaram so pocit senada

    Odgovoreno: 17. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Verovatno imate 2 problema, prvi: proverite hormonski status (fsh, lh, prolactin, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) jer polycisticni jajnici su posledica hormonskog poremecaja, drugu: ponovite kolposkopski pregled zajenno sa cervikalnim i vaginalnim brisevima, jer te promene na grlicu posledica upale grlica materice (cervicitis) , koju treba adekvatno leciti.