Dobar dan posle druge kiretaze doktor mi je rekao da imam problem sa maternicom odnosno uterus arcuatus pa bi vas molila da mi kazete koliko je to opasno dali cu moc ikad roditi i sta da sada radim hvala vam puno

    Odgovoreno: 07. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Uterus arquatus predstavlja kongenitalnu malformaciju (urodjnu manu) koja se karakteriše nepotpunom resorpcijom septuma zaostalog iz ambrionalnog perioda razvoja, pa se unutar materične šupljine nalazi pregrada koja je kraća od 1cm, najčešće na dnu materice. U pitanju je najčešće dijagnostikovana anomalija uterusa na histerosaplingografiji (hsg) .

      statistički podaci pokazuju da se duplirana materica javlja otpirlike na svakih 500 novorodjenčadi. Često, žene ne znaju da imaju ovu anomaliju, jer nemaju apsolutno nikakve simptome, može doći do normalnog razvoja trudnoće i potpuno fiziološkog porodjaja u terminu, može doći do spontanih pobačaja ploda, ili opasnosti od prevremenog porodjaja, mogu se javiti udružene anomalije urinarnih organa

      veoma je bitno praćenje trudnoće i planiranje eventualnog carskog reza kod postojanja ove anomalije.
      hirurška intervencija dolazi u obzir, a cilj je resekcija zaostalih struktura i stvaranje jedinstvene materične šupljine.