Postovani, molim vas da mi odgovorite, na redovnom ginekoloskom pregledu, spomenula sam dr da su mi ciklusi poslednje dve godine ucestaliji (dobijam menstruaciju na 21-22 dana) , ranije na 25-26 dana. Drugih problema nemam ili ja ne primetim. Posumnjala je na ranu menopauzu (imam 35 god i 3-godisnjeg sina) i uputila me da proverim hormone na 20 dan ciklusa. Rezultati su fsh 23. 4 iu/l, lh 10. 2 iu/l, estradiol 32. 0 pg/ml, progesteron 1. 0 nmol/l vidim po referentnim vrednostima da mi je fsh jako visok i progesteron jako nizak, a ni lh nije dobar, sve u svemu bas sam zabrinuta. Interesuje me da li to znaci da ulazim u menopauzu ili je nesto drugo u pitanju, kao i sta moze biti uzrok ovakvih rezultata i kakva terapija sledi? Za 10-tak dana imam zakazan pregled, a do tada se oslanjam na vas odgovor. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 05. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Verovatno imate hormonski poremecaj, koji treba adekvatno leciti, i koji moze da se desi svakoj zeni, i neznaci da ulazite u menupaouzu, samo vam savetujem da isti hormonske analize uradite 7, 14, 21 dan ciklusa, takodje da uradite uz pregled jajnika 20 dan ciklusa da bi ste proverili da li imate cisticne jajnike.