Postovani, kako se dobija genitalni herpes i da li moze ikada da se izleci? Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Genitalni herpes uzrokuje virus koji u telo ulazi kroz nežnu i meku kožu usnica, grla, penisa, vagine i rektuma. Virus ostaje neaktivan u živčanim završecima ispod kože. Simptomi se javljaju samo kada je virus aktivan. Herpes se prenosi dodirom kože s kožom osobe koja je zaražena. Zaraza je česta prilikom vaginalnog, analnog ili oralnog seksa bez kondoma. Virus herpesa ostaje doživotno u telu, ali zato postoje kreme i tablete koje mogu zaustaviti nastanak čireva ili ubrzati zarastanje rana. Antivirusni lekovi kao što su aciklovir (zovirax, zoviraks) , famciklovir (famvir) ili valaciklovir (valtrex) se preporučuju za lečenje prvih napada genitalnog herpesa. Kućna terapija, kao što je sedeća kupka (kada su zadnjica, butine i kukovi u toploj vodi) , kao i nošenje pamučnog donjeg veša, značajno pomaže u zalečenju rana. Postoje nekoliko stvari koje mozete da ucinite da bi ste olaksali simptome i sprecili njihove vracanje kao izbegavanje stresa, promene u ishrani i dodatne kolicine vitamina, smatra se da - ehinacea (echinacea) - i beli luk jacaju mehanizam odbrane organizma protiv virusne infekcije.