Poštovani, evo ukratko mog problema. Sa 11 godina sam dobila prvu menstruaciju i od tada su mi ciklusi neredovni. Sa 20 godina sam počela da pijem tbl jeanine radi regulacije ciklusa. Dok sam ih pila sve je bilo u redu, dobijala sam na vreme. Kada sam pravila pauze u korišćenju istih posle svakih 9 meseci, opet nisam dobijala. Moj ginekolog mi je uvek davao tbl za pokretanje menstruacije i zatim sam se opet vraćala na jeanine. Sa 25 godina sam odlučila da ih prestanem piti jer želim trudnoću, ali tu problem tek sledi. Naime, u novembru prošle godine sam prestala piti jeanine, u decembru sam dobila menstruaciju i od tada ništa, već 6 meseci. Rađen mi je usg na kome je sve u redu, endometrijum je zadebljan 6 mm, nalaz na jajnicima je uredan, osim što na levom ima neka promena za koju moj ginekolog nije siguran da li je cista ili folikul pošto je jako mala. Zanima me šta mi je dalje činiti? Ne bi da se vraćam na hormonsku terapiju, jer bi želela u skorije vreme trudnoću. Ginekolog mi je dao lab uput za hormone ali tek kada dobijem menstruaciju da ih vadim (ko zna kada ću dobiti) . Zanima me da li postoji još nešto što mogu da uradim od dijagnostičkih procedura što će otkriti moj uzrok problema. Zaista sam očajna. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 29. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da zamolite vas ginekolog da vam izaziva menstruaciju, zatim odmah da proverite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin samo 14 dan ciklusa) .