Dragi moi imam prasanje do vas pred dve nedeli imav spontan abortus, pred nekolku dena mi stignaja rezultati od histo patoloskite analizi pokazaja deka imam benigna hidatidna mola, ve molam ako mozite da mi kazite od sto nastanuva, kako se leci i dali ima posledici za ponatamosno zabremenuvanje citam na sekade ama sve mi e pomesano pozdrav i fala vi odnapred

    Odgovoreno: 28. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Hidatidna mola predstavlja poremećaj kod koga se horionske čupice menjaju i vidu mehurića. U pitanju je, dakle, degenerativna bolest koja se javlja tokom reproduktivnog perioda žene. Kod ovog stanja, unutar materice se, u najvećem broju slučajeva,  ne razvija embrion, već on ugine u prvim mesecima i dolazi do umnožavanja horionskih čupica

      tačan uzrok nastanka ovog stanja nije u potpunosti poznat i postoje pretpostavke o genetskoj predispoziciji.

      statistički podaci pokazuju da se hidatidna mola javlja na svakih 1200 trudnoća u klinički značajnom obliku. Kod odredjenog broja trudnoća, mola može da postoji u malom obliku, ali ne daje nikakve probleme. . Ovo stanje se najčešće javlja kod trudnoća veoma mladih, ili starijih žena, mada se može javiti gotovo bilo kada u toku reproduktivnog života žene. Ukoliko dodje do spontanog prekida trudnoće, obavezno je načiniti sukcionu kiretažu materice sa ordiniranjem oksitocina, zbog opasnosti od krvarenja.